Tuesday, December 8, 2009

Twój paszport nie jest twój

Wiedzieliscie, że dokumenty paszportowe w okresie ich ważności nie stanowią własności prywatnej, ale państwową ? Mówiąc po ludzku, twój paszport nie jest twój, tak długo jak jest ważny. Napisała o tym Rzeczpospolita w artykule Nie musisz oddawać paszportu w hotelu (aut. Michał Kosiarski) opisując szeroko stosowany w hotelach proceder zabierania turystom paszportów "pod zastaw" pobytu hotelowego i ewentualnych szkód.
Co ciekawe w tym samym artykule wspomniano, że Zatrzymanie dowodu osobistego – zwłaszcza na terenie Polski – też jest bezprawne. Wynika to wprost z art. 33 i 55 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych DzU z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.). Za zatrzymanie cudzego dowodu osobistego grozi grzywna albo ograniczenie wolności do miesiąca. Wspomniano też, pewną ciekawostkę: [..] w obowiązujących do 2001 r. przepisach było dokładne zastrzeżenie, że dokumentów stwierdzających tożsamość nie wolno zatrzymywać, np. jako zabezpieczenia wykonania świadczeń.
Odkąd sięgam pamięcią spotykałem się z przypadkami, gdy ktos dobrowolnie zostawiał dowód osobisty jako zastaw opłaty np. u taksówkarza, czy na stacji benzynowej. Ciekawe, czy w takim przypadku zostawiając dobrowolnie dowód osobisty "pod zastaw" jego własciciel też popełnia przestępstwo i co mu za to grozi ???

No comments: