Sunday, July 26, 2009

How Does Ubuntu 9.04 Measure Up to Mac OS X?

Trafilem na ciekawe porownanie OS x i Ubuntu --> How Does Ubuntu 9.04 Measure Up to Mac OS X?

Laptop z ekranem 18,4 cala

Musze przyznać, ze rzeczywistość nie przestaje mnie zadziwiać. Zdarzyło mi się w ten piątek zawitać do warszawskiej Arkadii (takie dość spore centrum handlowe), gdzie na jednej z wystaw jak gdyby nigdy nic stal sobie laptop z ekranem 18,4 cala firmy Sony. Pierwszy raz w życiu widziałem na oczy takie bydle. 18,1 cala. Na litość boską, toż moi Teściowie maja w swojej sypialni telewizor o mniejszej przekątnej. Poszedłem stamtąd, myśląc, ze ten laptop to jakaś zupełna nowość. Wieczorem byliśmy z Żonką u znajomych i okazało się, ze tez maja laptop z ekranem 18 cali, tylko innej firmy (HP). Od września zeszłego roku. Taka to nowość. Laptop ma ekran FullHD 1920 x 1080, wbudowanego blueray'a i silniejszy procesor niż mój stacjonarny komputer. Używają go do projektowania w programie AutoCAD. Akurat strona A0 wchodzi na cały ekran ..... i tylko ciekaw jestem, jak by taki 18 calowy lapciorek się sprawował pod jakimś Ubuntu czy innym OpenSolarisem.

Opensolaris multimedia repo with mplayer

Oczywiście USA, to nie jest kraj, w którym można wydać system operacyjny w pełni przygotowany do odtwarzania wszystkich rodzajów multimediów , żeby zaraz nie podpaść pod szerzenie piractwa. Tak wiec OpenSolaris out of the box nie posiada wszystkich potrzebnych kodeków, bo te objęte są ponoć prawami autorskimi. Nawet te do odtwarzania DVD !!! Oczywiście można je kupić w legalnym sklepie, ale bądźmy poważni. Co prawda 28 euro to nie są jakieś wielkie pieniądze, ale nie po to się instaluje darmowy system, żeby dopłacać za coś, co powinno być w systemie out of the box. I tu użytkownik musi sam uzupełnić braki w systemie. Wyjścia są dwa. Kompilujemy sobie to sami, albo szukamy gotowca. Kompilacja, to nie jest coś, co robimy z nudów. Raz, ze trzeba wiedzieć co się robi a dwa trzeba mieć na to jednak trochę czasu, w niektórych wypadkach nawet sporo. Oczywiście można to zrobić dla sportu albo tzw satysfakcji pryszczersa, by moc się potem tym przechwalać swoim kolegom komputerowcom. My (bo nas jest dwóch, ja i mój brzuch) wolimy zdecydowanie zainstalować sobie gotowca a zyskany czas spędzić na kawie z małżonką. Tak wiec szukamy gotowca. Google w paru kliknięciach wskaże nam repo Blastwave, ale powiedzmy sobie wprost - niektóre rzeczy tam nie były uzupełniane od bardzo bardzo dawna. Tak wiec szukamy kodeków i działającego MPlayera. I tu z pomoca przychodzi nam ips.homeunix.com z informacja o dzialajacym mplayerze dla OpenSolarisa.
Co ciekawe gościu wystawił dwa repozytoria - multimedialne oraz kodekowe, oba opisane tutaj. O tym pierwszym wspomniano tez na myunix.org

W skrócie:

$ pfexec pkg set-authority -O http://ips.homeunix.com:10906 ips.homeunix.com
$ pfexec pkg refresh --full

instalujemy kodeki
$ pfexec pkg install MBLgst-plugin-asf

instalujemy mplayera
$ pfexec pkg install MBLmplayer

i podziękował :)

source : ips.homeunix.com

Darmowe galerie zdjec do uzycia na stronie

Czasem potrzeba umiescic na swojej stronie galerie ze zdjeciami i jest zagwozdka jak to zrobic najmniejszym nakladem pracy. Oczywiscie jest wiele rozwiazan, ale nikt nie uzyje pierwszego z brzegu rozwiazania, zeby potem nie zalowac, ze bylo cos lepszego. Z drugiej strony na to zeby sie rozejrzec i zorientowac co jest i co warto uzyc tez trzeba czasu. Ale oto komus chcialo sie wykonac research i dla niezdecydowanych i niezorientowanych w temacie wyprodukowal zestawienie 20 darmowych galerii jakie mozna uzyc na swojej stronie. I chwala mu za to :)