Friday, October 2, 2009

Oprogramowanie dla firmy, czyli co złożyło się na taką popularność Windowsa ?

Zacznę trochę przewrotnie. Co złożyło się na taką popularność Windowsa ?
Opcji moim zdaniem jest kilka (niektóre przejaskrawione, ale liczę na wasze poczucie humoru)

1. Przyzwyczajenie (mam Windowsa XP, zainstaluję Vistę, to takie ulepszone XP),
2. Lenistwo (mam non stop problemy z systemem, regularnie przeinstalowuję swoją Vistę, to nic, że doinstalowanie reszty programów zajmuje mi 4 godziny, ale nic nie będę zmieniał),
3. Łatwa dostępność programów i gier * (zobaczyłem u kumpla/wujka/kuzyna, zgrał mi instalkę, u mnie też poszło, wiec jaki problem ?),
4. Od dawien dawna wszyscy mają to samo (czyli Windows), jest się kogo zapytać jak się czegoś nie wie (to szczególnie widać w urzędach, jak chcesz coś załatwić i się okazuje, że na cztery panie w pokoju tylko jedna umie sprawnie obsłużyć komputer, ale akurat wyszła, więc ta która musi cię obsłużyć idzie się zapytać do pokoju obok jak ona ma to sprawdzić w komputerze i wydrukować, "bo ona nie wie")
5. Gry (faktycznie pomijając konsole to 95% nowych gier wychodzi pod Windows, czasem idzie w sklepie znaleźć jakąś grę na Maka, gier na linuxa w sklepie jak żyję juz ładnych kilkadziesiąt lat, to jeszcze nie widziałem)
6. Wszystkie urządzenia z nim współpracują ( i faktycznie każda drukarka, skaner, i dowolna pierdoła do komputera ma firmowe sterowniki do praktycznie wszystkich windowsów).

* - daruję sobie tu umoralniające gadki o piractwie, realia w Polsce są takie, że wymienianie się programami jest czymś równie naturalnym jak poczęstowanie kumpla fajką, czy kupienie mu browara, bo akurat mu nie starczyło kasy

No dobra, to co sprawia, że przekonujemy się do danego systemu operacyjnego ?
Typuję, że normalny użytkownik mówi tak:
1. Musi być łatwy (używam tego tyle czasu w domu/szkole/pracy, że już się nauczyłem, a jak coś nie wiem, to zawsze pytam się swojego 9 letniego syna, to mi podpowie)
2. Musi być darmowy (i każdy Windows jest darmowy, bo żaden kumpel grosza ode mnie nie weźmie za zgranie instalki XP)
3. Musi być stabilny (Windows tuż po instalacji potrafi być stabilny)
4. Musi być na niego dużo taniego oprogramowania (i jest i też za darmo = patrz punkt 2 - w końcu jak kumpel nie wziął grosza za instalkę XP-ka, to nie weźmie też grosza za instalkę MS Office, no nie ?)

No ale jak powszechnie wiadomo, prywatnych użytkowników to się Policji/BSA w ogóle nie opłaca ścigać, więc wizja świata "darmowych" windowsów i office'ów dla prywatnych użytkowników rozwija się w najlepsze i jak powszechnie wiadomo, jeśli ktoś akurat nie prowadzi serwera z grami/filmami, to raczej nie musi się obawiać kontroli. Tak więc Windows będzie nadal popularyzowany poprzez, że tak użyję terminologii kościelnej "masowe rozdawnictwo darów" i będzie trafiał pod strzechy, gdzie będzie podstawowym systemem operacyjnym z jakim przeciętny Kowalski kiedykolwiek się zetknie.

Tak zupełnie przy okazji, czy zwróciliście uwagę, że wszechobecność Windowsów spowodowała, że większość osób go posiadających musiała się nauczyć jego zaawansowanej administracji, grzebania po rejestrach, instalacji sterowników i tym podobnych cudów ? To mniej więcej tak jakby każda para decydująca się na dziecko musiała iść na studia medyczne o specjalizacji pediatria, a każda osoba kupująca samochód na kompletny kurs mechaniki samochodowej i elektroniki. Dziwne, nie ? Wyobrażacie sobie żeby do posiadania pralki wymagano od kobiet gruntownej znajomości hydrauliki i umiejętności przykładowo naprawienia programatora, czy wymiany łożysk bębna ? Brzmi dziwnie, nie ? A jakoś nie dziwi nikogo, jak syn tłumaczy ojcu, gdzie w rejestrze musi sobie coś zmienić, żeby system działał poprawnie. I zamiast się temu dziwić, to ludzie jeszcze dodają O ! Dobry z niego syn !

No dobra, to popatrzmy sobie na sprawę Windowsów trochę inaczej, zakładamy sobie firmę, mamy już stojący komputer, spróbujmy kupić do niego legalne oprogramowanie na firmę. Co potrzebujemy:
1) jakiś system, 2) jakiś pakiet biurowy, 3) jakiś antywirus i firewall, 4) jakiś backup.
No to lecimy:

1) Windows Vista Home - zerkam na ceny w Komputroniku - i mam dylemat, bo są dwie wersje Visty Home a mianowicie Home Basic i Home Premium - podejrzewam, że w tej drugiej są pewnie bardziej wypasione wersje Minera i Pasjansa - z dwóch dostępnych zapewne wybiorę tańszą 339 PLN

Tak na marginesie ubawiły mnie komentarze jakie tam można wystawiać zakupionym przez siebie produktom. Jeden z kupujących wystawił Viście Home Basic w wersji PL ocenę 10 punktów na 10 możliwych, natomiast drugi skomentował to tak:jakie 10? Daje 2. Strach używać. Ciągłe problemy ze sterownikami nawet tymi napisanymi specjalnie pod Viste. Nie działają. Inna sprawa że są to często stery no 1.0. Miałem problemy ze sterownikami dostarczonymi po zakupie kompa.; monitor,( nie chce wgrać ) karta grafiki ster no 1.0 ! rozpoznaje 241 zamiast 256 MB , karta sieciowa bezprzewodowa ( kupiłem inną kartę ). Po 3 miesiącach ponowna instalacja systemu. I aby nikomu nie przyszło do głowy czyścić rejestr jakimś Reg cleanerem bo mogą być cuda, nawet przy backupie. Hibernacja pożera dysk twardy i trzeba forum na Necie by ją wyłączyć

Co ciekawe i chyba dla niektórych istotne Windows Vista Home Basic oraz Windows Vista Home Premium zostały zaprojektowane z myślą o użytkownikach indywidualnych, natomiast są to licencje komercyjne i mogą być wykorzystywane także w firmach. (cytat z forum purepc.pl)

2) MS Office - dla firmy, to jest jakaś totalna porażka cenowa, najtańsza wersja MS Office 2007 kosztuje 1149 PLN i to jeszcze jest jakaś totalna rzeźba, dostajemy starego MS Works'a 9.0 a do tego upgrade do Office 2007 i dzięki temu jest taniej !!! Najtańsza wersja boxowa nie będąca upgradem, to Microsoft Office Small Business 2007 PL BOX za jedyne 1859 PLN. Podziękował.

Oczywiście gdybym chciał sobie prywatnie kupić MS Office, to mógłbym kupić wersję dla użytkowników domowych za 229 PLN, ale oczywiście tak korzystnej cenowo wersji nie wolno używać w firmie.

3) Jakiś firewall i jakiś antywirus, bo wiadomo, że taki goły Windows to nie postoi 10 minut w całości jak go podepnę do internetu. Patrząc na wybór antywirusów i firewalli w Komputroniku można dostać oczopląsu tyle tam tego jest. Cenowo - wydajemy no powiedzmy 200 PLN rocznie.
4) Jakiś program do nagrywania danych - np.: NERO 9 PL za jedyne 279 PLN, bo na profesjonalne programy do backupu to aż strach patrzeć takie ceny. Ewentualnie warto by się jeszcze pokusić o zakup Norton Ghost do szybkiego odtwarzania całego środowiska, za całe 129 PLN (tak na marginesie to chyba najbardziej sensowny zakup mając produkcyjne środowisko windowsowe)
Sumarycznie więc wydaliśmy prawie 2100 PLN a jeszcze nie mamy nawet najprostszego programu do obsługi firmy/wystawiania faktur itp itd. I niech mi teraz ktoś powie, że każdy może sobie założyć firmę. Bzdura. Żeby założyć firmę, trzeba najpierw mieć pieniądze !!!

A może dałoby się to zrobić inaczej ? A gdyby tak nie wykładać tych dwóch tysięcy złotych ??? Dałoby się ? Ależ oczywiście. Ale o tym napiszę już w następnym odcinku.

Po śmierci skremujcie mnie a prochy schowajcie w ...

Po śmierci skremujcie mnie a prochy schowajcie w ... urnie ? Nie ? To byłoby zbyt proste ? Macie inny pomysł ?
Podejrzewam, że tak mogła wyglądać rozmowa pewnego obecnie już denata ze swoją rodziną, na temat pochówku. I tak pewnie wyglądała, bowiem dziś w kategorii "na trzeźwo bym tego nie wymyślił" chciałbym przyznać honorowe wyróżnienie dla pewnego gościa imieniem Sam, który prochy swojego zmarłego brata trzyma w ... obudowie po Sun-owskiej stacji roboczej. No comments.

A tak na marginesie: już czuję tą debatę za kilka tysięcy lat, jak archeolodzy dokonają "sensacyjnego" odkrycia i wykopią tą "urnę" w jakichś ruinach i potem dzieciaki się będą uczyć, że dawno dawno temu ludzie byli tak przywiązani do swoich komputerów, że kazali się w nich chować [prawie jak niektórzy wodzowie Indian, których chowano do grobu razem z ulubionym koniem]


foto via http://www.flickr.com/photos/26445696@N04/

Build a Home Terabyte Backup System Using Linux

Build a Home Terabyte Backup System Using Linux

ZFS Automatic Snapshots in nv_100

ZFS --> ZFS Automatic Snapshots in nv_100

Automatic snapshots into The Cloud

ZFS --> Automatic snapshots into The Cloud