Tuesday, February 9, 2010

Słodzone napoje gazowane powodują raka trzustki

W skrócie: okazuje się, że słodzone napoje gazowane powodują raka trzustki. Do takiego wniosku doszli naukowcy w trakcie 14 letnich badań na grupie 60 tysięcy ludzi. Ale najciekawsza jest moim zdaniem ta teza:
"The high levels of sugar in soft drinks may be increasing the level of insulin in the body, which we think contributes to pancreatic cancer cell growth,"
Tak na marginesie, to jako znany "czekoladowy potwór" (czyli mówiąc po polsku wielbiciel czekolady) nie mogę powiedzieć, żebym był zachwycony tym odkryciem i to nie tylko dlatego, że dużo czekolady spożywam, ale i dlatego, że jak dotąd nikt nie próbował odbierać mi przyjemności z jej spożywania strasząc mnie przy tym rakiem. Teraz tylko ciekaw jestem, kiedy w odpowiedzi na masowe zapotrzebowanie koncerny słodyczowe typu Cadburry wymyślą czekoladę bez grama cukru. Będzie to pewnie taka sama rewolucja, jak pokrojony chleb tostowy :) Wracając jednak do słodyczy, jak się ich wyrzec skoro moja Żona piecze tak genialne ciasta i robi tak bajeczne Crème brûlée ? Jak dla mnie na dzisiaj rzecz nie do wykonania.

via: Study links soda, pancreatic cancer

No comments: