Tuesday, April 28, 2009

Prawa autorskie

Jakoś tak wyszło, że kolega P. zaczął roztrząsać problem praw autorskich i zacząłem się zastanawiać - czy on na pewno ma rację ?
Być może to właśnie koncerny medialne i RIAA mają rację chcąc zakazać tworzenia narzędzi do kopiowania DVD. Dzięki temu zastraszona większość będzie kupować legalnie po cenach dyktowanych przez producentów. Konkurencji przecież nie będzie, to po co mam obniżać ceny i zachęcać do kupna rabatami, jeśli klient jest zmuszony kupić u mnie, prawda ? Pieprzyć ustawowe prawo do zrobienia sobie kopii po siadanego legalnie nośnika. Porysowało Ci dziecko płytę z filmem. Idź i wydaj jeszcze raz 70 PLN i kup nowy egzemplarz a nie rób sobie kopii zapasowej, bo producenci uważają, że nie masz do tego prawa. Upadła Ci płyta i się złamała ? Kup sobie nową. Przecież wg producentów zrobienie sobie kopii posiadanej płyty jest nielegalne. Poza tym by sobie zrobić kopię potrzebujesz nielegalnego softu, więc od razu stajesz się kryminalistą. Łapówki potrzebne do uchwalenia takiego prawa zapewne zwrócą się producentom w ciągu pierwszego roku. Do tego proponuję obowiązkowy abonament RTV najlepiej ściągany bezpośrednio z ZUS-em i najlepiej od każdej ubezpieczonej w ZUS osoby, łącznie z dziećmi i emerytami tak, żeby rodziny np. 4-10 osobowe nie oglądały TV płacąc od 1 telewizora tej samej opłaty co rodzina 2 osobowa. Kontrolerom nadać uprawnienia policyjne, wprowadzić ustawowy obowiązek na sklepy informowania urzędów skarbowych o zakupie telewizora jako dobra luksusowego, to samo niech dotyczy obiegu wtórnego telewizorami używanymi. Rejestr posiadaczy telewizorów będzie podobny do rejestru samochodów. Zarejestrowanie odbiornika, wyrejestrowanie odbiornika. I jeszcze dowalić wszystkim podatek od radioodbiornika. Każdy ma radio, jak nie w domu, to w samochodzie, a jak nie w samochodzie to w odtwarzaczu mp3 albo słucha radia przez internet. A jak nie ma, to jak zapłaci podatek, to sobie kupi. I już. A George'a Orwella zakazać na terenie USA i Unii Europejskiej a jego Rok 1984 wpisać na indeks dzieł zakazanych. Potem pozostanie już tylko zdelegalizować cały Open Source, wszystkie Linuxy, Open Office'y i tym podobne. Jak śmiesz nie kupić MS Windows i MS Office ??? Za karę przymusowa instalacja na wszystkich komputerach w domu. Komputery o innej architekturze podlegają konfiskacie. Żegnajcie wszystkie serwery na procesorach PowerPC itp.


A tak na serio. Czasy się zmieniły. Koncerny wydają się tego nie dostrzegać. Mamy Linuxy, mamy Open Office, mamy czasy mp3 i filmów w divx. To co sensownego powinny zrobić koncerny to wprowadzić możliwość oglądania filmu w dniu jego premiery w internecie za powiedzmy 5 PLN, no góra 10 PLN i powiedzmy po ok. trzech miesiącach za darmo ale z reklamami, tak jak w normalnej TV. Chcecie mieć legalne Windowsy ? Ok, ale niech wersja domowa Windows XP + MS Office kosztuje 100 PLN + VAT. Nie da się ? To szkoda ,że w Chinach się dało ustalić cenę Windowsa na równowartość 35$.

1 comment:

Alter Mann said...

Zależy jak tę rację definiować. Mają rację jeśli chodzi o ich interes - ale nie tylko ich interes się liczy.