Friday, December 11, 2009

Na emeryturę w wieku 67 lat ???

Pamiętam jak wiele razy mój Dziadziuś chodził sobie na spacer do pobliskiego parku. Miał tam swoje grono starszych panów z którymi znali się jeszcze z kopalni. Zazwyczaj razem siedzieli sobie na ławeczkach, słuchali radia, rozmawiali o różnych sprawach, grali w szachy, czy w karty a nawet chodzili na małe piwko do pobliskiego baru. Pamiętam częstą sytuację, gdy Dziadziuś po powrocie z parku mówił, że znów skurczyło mu się grono znajomych, bo ktoś młodo umarł (młodo, czyli z reguły mając mniej niż 60 lat). Skojarzyłem sobie te sytuacje, ponieważ właśnie dowiedziałem się, że w najbliższym czasie wiek emerytalny zostanie wydłużony do 67 lat.
Dlaczego więc wspominam te stare czasy ? Słyszałem kiedyś, jak mówiono w radiu, że Śląsk i Zagłębie to dla ZUS złota kura, ponieważ wg jakichś tam badań na terenie Śląska i dawnego GOP-u ze względu na zatrucie środowiska i charakter wykonywanej pracy i tak większość facetów nie dożywało swojej emerytury. Wspomniano też, że te nieliczne wyjątki, którym się to udawało, i tak statystycznie korzystali z tej emerytury góra 2 lata. Trudno więc stwierdzeniu o złotej kurze odmówić racji.

A wracając do wspomnianego wydłużenia wieku emerytalnego, to pocieszające jest to, że w końcu zaczyna się coś dziać w temacie naszych emerytur. Teraz jeszcze tylko odebrać przywileje emerytalne górnikom i mundurowym i jest szansa, że system nie utonie pod wlasnym ciężarem. Niestety mniej pocieszające jest to, że śląska złota kura zostanie wkrótce kurą platynową, a przy tej okazji już wkrótce emeryt na Śląsku będzie atrakcją na miarę żywego dinozaura.

No comments: