Friday, November 27, 2009

Przestawianie daty

Czasem zachodzi potrzeba przestawienia czasu na serwerze. Zazwyczaj spowodowane to jest sytuacją, gdy jakiś program na serwerze na swoje potrzeby odczytuje datę i godzinę z serwera. Potrzeba taka ma miejsce, na przykład wtedy, gdy chcemy wcześniej przetestować, czy prawidłowo zadziała nam zamknięcie roku w jakimś systemie.
Jeśli system pracuje na serwerze unixowym, przestawiamy datę w przód na 30 czy 31 grudnia, testujemy sobie spokojnie zamknięcie roku, po czym przestawiamy datę w tył spowrotem do dnia dzisiejszego, i wszystko gra i buczy i to bez restartu serwera :) Jednym słowem bajka.
Jeśli natomiast chodzi o Windows 2008 server, to tu zaczyna się robić śmiesznie. Datę w przód można sobie przestawić bez restartu serwera. Tyle, że nie można potem wrócić z datą wstecz. Nie ważne, czy z restaretem, czy bez. System się rozjeżdża, traci integralność jakichśtam plików, rejestrów itp. bzdetów. Microsoft nie tylko nie zaleca cofania daty ale i officjalnie "nie wspiera" takiej operacji. Sugestia jest taka, by po przeprowadzonych testach wyłączyć serwer, odczekać do ustawionej w testach daty i dopiero wtedy go włączyć.
Komentarz chyba zbędny, co ?

No comments: