Monday, April 6, 2009

Portable Ubuntu for windows

Okazuje się, że ktoś wpadł na genialny pomysł stworzenia linuxa dającego się uruchomić jako normalny program z poziomu Windows :) Tak, wiem, że to proteza, ale jak się ma awersję do windowsów, a nie można się zabotować z pendrive'a bezpośrednio do czystego linuxa, to taki system jest w sam raz :) Projekt nazywa się Portable Ubuntu for Windows i dostępny jest na stronie http://portableubuntu.sourceforge.net. Co więcej można na bezczelnego odpalić go i zrobić sobie apt-get install gnome-games :) Jeśli ktoś nie lubi Ubuntu i GNOME'a, na pewno chętnie zainteresuje się alternatywnym projektem andlinux.org

2 comments:

Uncle Fester said...

Aż sprawdze. Chociaż pewnie przy mojej niekompatybilności z Linuxem i tak nie zadziala ;)

Kilka razy chcialem. Serio. Chcialem sie przesiasc na Linuxa. Ale zawsze docieralem do etapu gdzie aby to zrobić cos okazywalo sie, ze musze jak w 16 wieku dłubać w plikach tekstowych i przedzierac sie przez setki grup dyskusyjnych. A jak juz to przeszedlem to pojawiala sie sciana w postaci akurat tej jednej niemilej konfiguracji z ktora "to nie działa" (no i to byla wlasnie ta ktora posiadalem). Znaczy działa jak napiszesz sam sterownik i dokompilujesz do jądra. A potem przyjszła korporacja i mnie całkiem "złindołsiła" ;)

Jaskiniowiec said...

No to może zrób tak, że zamiast kombinować z jakimiś protezami w postaci uruchamiania linuxa spod windows, to ściągnij sobie LiveCD 8.10z tego adresu i z niego odpal działający system i potestuj co i jak. Ewentualnie jak chcesz zobaczyć full wypas, to poczekaj na najnowsze Ubuntu 9.04, które obecnie jest w wersji beta ALE ma się ukazać w wersji stabilnej 23 IV. Instalowałem sobie betę dla testów i choć krzaczyła się niemiłosiernie to muszę przyznać, warto było to zobaczyć. Poza tym jakby Ci coś nie trybiło, w sensie grafika, dźwięk itp. to warto zajrzeć na forum ubuntu.pl ;) Daj znać na co się zdecydowałeś i jak Ci poszło :)