Tuesday, November 18, 2008

Trybunał ma poczucie humoru

Pytanie : jak sprawić by przeklinali Cię pracownicy wszystkich działów HR w Polsce ?
Odpowiedź : wydać działające wstecz orzeczenie dotyczące wypłacanej kasy
Wrażenia : bezcenne
Reakcja działów HR : przekleństwa
Reakcja pracodawców : niedowierzanie

Wytłumaczenie dla osób niezwiązanych z HR:
Z dniem 7 lipca 2008r. wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 2008r. sygn.akt. SK 16/06 ( Dz.U. Nr 119, poz.771), w którym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) rozumiany w taki sposób, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, od których pracownik uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane za okres pobierania zasiłku chorobowego, jest niezgodny z art. 67 ust.1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.

Przekładając z polskiego na nasze:

W zależności od tego na jakim stanowisku się pracuje dostaje się różne składniki wynagrodzenia, przykładowo: sprzedawcy dostają różne rodzaje premii od dokonanej sprzedaży, miesięczna, kwartalna, roczna itp., reporterzy i autorzy tekstów dostają różne rodzaje honorarium autorskiego, pracujący w nocy dostają dodatek nocny, płaci się różne rodzaje premii motywacyjnych, celowych itp itd. Niektóre składniki wynagrodzeń pomniejsza się o nieobecności, niektórych nie, generalnie wiele znaczą tu regulaminy płac pracodawców. Dlaczego o tym wspominam ? Kwestia jest taka, że kiedy chorowaliśmy, wyliczana była podstawa chorobowego do której nie wszystkie składniki wynagrodzenia były zaliczane. Ustawowo było określone co wchodzi, a co nie. Od tej podstawy liczone było nasze chorobowe, czyli wynagrodzenie które dostajemy w czasie choroby. Oznacza to po chłopsku mówiąc, że miałeś płacone na przykład pięć składników ale do chorobowego zaliczało Ci się trzy.
Trybunał Konstytucyjny uznał że to sprzeczne z konstytucją i wydał dość zabawne orzeczenie - w którym orzekł, że WSZYSTKIE składniki powinny wchodzić do podstawy chorobowego. Co więcej (teraz będzie zabawnie) orzeczenie działa wstecz do trzech lat. Co więcej (teraz będzie jeszcze zabawniej) do wypłaconej kwoty przysługują odsetki liczone za cały okres. To znaczy ze jeśli mamy chorobowe za kwiecień 2006, to za cały ten okres do dzisiaj należą nam się odsetki. W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji gdy dostaniemy 1000 złotych zaległości i 800 złotych odsetek. Co więcej (teraz będzie jeszcze zabawniej) do pewnego okresu pracodawca jest ustawowo zobowiązany wyrównać pracownikowi zaległe chorobowe, natomiast za wcześniejsze okresy tylko jeśli pracownik złoży w tej sprawie stosowne pismo. Jest tylko jedno małe "ale" (i teraz będzie tak zabawnie, że bardziej się nie da) - jeśli wypłata zaległości następuje do 30 dni od złożenia przez pracownika pisma - ZUS przejmuje na siebie wypłatę odsetek. Jeśli jednak termin ten zostaje przekroczony (oczami fantazji widzę jak akurat działy kadr się z tym wyrobią) - całość odsetek obciąża pracodawcę.

Trybunałowi gratuluję fantazji. Wrażenia pracodawców - priceless.

Nadal nie wierzysz, że to prawda ? Wejdź na ZUS - bieżące wyjaśnienia komórek merytorycznych i zerknij na następujące dokumenty I co ? Nadal brzmi jak dobry żart ?

No comments: