Friday, November 21, 2008

Piątek

Dzisiejszy dzień przyniósł kilka ciekawych wiadomości. Pierwszą, że wczoraj w Brukseli zainaugurowała działalność Europeana - wirtualna biblioteka dzieł europejskich pełna książek, obrazów i nagrań. Niestety nawał chętnych do skorzystania był taki, że serwery nie wytrzymały obciążenia. Drugą, że amerykański magazyn Life w ramach wystawy Life in picture udostępnił dziesięć milionów zdjęć ze swoich archiwów, w tym wiele bardzo unikatowych. Pełne 10 milionów zdjęć jest na stronie Life, zaś niektóre z nich są dostępne przez mechanizmy Google, tzn. wchodzimy na http://images.google.com wpisujemy np. 1939 source:life i voila! Trzecią, że policja zapowiedziała wzmożone kontrole legalności oprogramowania GPS w zatrzymywanych samochodach Policja radzi zabierać ze sobą dokumentację kupna programu wraz z certyfikatem i zapowiada, że w przypadkach wątpliwych sprzęt będzie za pokwitowaniem rekwirowany i oddawany ocenie biegłych. Czwarta wiadomość, że kanadyjski Sąd Najwyższy orzekł, że otyli w samolocie mają prawo do dwóch miejsc w cenie jednego

O ile dwie pierwsze wiadomości napawają mnie optymizmem, to dwie ostatnie budzą uzasadnioną wątpliwość co do zdrowego rozsądku rodzaju ludzkiego.

Ciekawe czy Policja pójdzie dalej i zacznie kontrolować posiadaczy laptopów na okoliczność posiadania przy sobie licencji na wszystkie posiadane na laptopie programy. Wtedy zamiast toreb na laptopy wszyscy będą wozić 90 litrowe walizki na kółkach. Gdzieś w końcu trzeba będzie pomieścić te wszystkie dowody zakupu i pudełka od programów :)

2 comments:

radxcell said...

wydaje mi sie, ze do przeszukania GPSa potrzebny byłby nakaz rewizji...

Jaskiniowiec said...

Zerknij TU - zapowiadają kontrolę a słowa o nakazach, więc chyba z ustawy tak mogą (?)